Program New Retail Summitu 2022

Program New Retail Summitu 2022: Obchod bližšie k ľuďom práve pripravujeme. Ak máte záujem prispieť k príprave programu, kontaktujte nás.

Program New Retail Summitu 2021

8. 9. 2021, DoubleTree by Hilton, Bratislava

 • 08:00 – 09:00
  Registrácia a ranná káva

 • 09:00 – 11:00
  A. SLOVENSKÝ OBCHOD SA MENÍ

  Moderuje: Matej Cifra – Sajfa

  Vývoj na Slovensku a jeho dopady na spoločnosť a business

  Eva Sadovská, Retail Analyst, WOOD & Company

  Máme za sebou takmer dva roky poznačené pandémiou. S ňou súvisiace opatrenia ovplyvnili prepad ekonomiky, zhoršili situáciu na trhu práce, menili ceny v obchodoch a tlmili, respektíve posúvali v čase spotrebu obyvateľov. Nákupné správanie zákazníkov prešlo logicky v tomto období zmenami. Niektoré zmeny boli vynútené, mnohé iba dočasné a v niektorých prípadoch dokonca až preceňované. Avšak ani pandémia viaceré zaužívané vzorce nákupného správania Slovákov nedokázala zmeniť. 

  Viac o rečníkovi


  Trendy v retail technológiách vo svete a u nás

  Marta Nováková, majiteľka U&Sluno, bývalá ministerka priemyslu a obchodu ČR

  Odborníci sa zhodujú, že súčasná pandémia urýchli automatizáciu a digitalizáciu retailu. Ako sa poučiť zo sveta? Aké výzvy stoja pred slovenskými obchodníkmi? V príspevku zaznie mix príkladov, ktoré uspeli v zahraničí a súčasne príklady, ktoré sa objavujú alebo sa v blízkom čase objavia na slovenskom trhu. Sú tu i bariéry, ktoré sa často dajú prekonať veľmi ľahko. Skúsenosti zo zahraničia hovoria, že veľkosť firmy nie je vždy tým najväčším problémom. Často ani samotné riešenie. Kde je potom hranica a kedy je ten správny moment? Na všetky tieto otázky odpovie vo svojom príspevku Marta Nováková, podľa ktorej je retail hlavným ťahúňom zmien a inovácií na trhu. 

  Viac o rečníkovi

  Zmeny v správaní spotrebiteľov (#BehaviorChange by GfK)

  Ladislav Csengeri, FMCG & Consumer Panel & Services Director CZ/SK, GfK

  Rôzne externé faktory vplývajú a rýchlo menia správanie Vašich spotrebiteľov. Je dôležité pochopiť jednotlivé elementy a ich dopad na vnímanie, postoje a samotné nákupné rozhodnutia a správanie kupujúcich, aby ste sa vedeli prispôsobiť aktuálnej situácii a zostali tak relevantný.

  Medzi hlavné faktory ovplyvňujúce spotrebiteľov a kupujúcich v Európe v súčasnosti patrí samozrejme pandémia a s ňou spojená ekonomická neistota, nárast digitalizácie, sociálne uvedomenie a v neposlednej miere samotné životné prostredie.

  Kupujúci sa snažia reflektovať tieto elementy v prístupe k výberu značiek, napr. značky s istým poslaním, alebo rešpektovať životné prostredie do väčšej miery v rámci spotreby. Centrom nášho života sa stali naše domovy, čomu sme prispôsobili štýl práce a rôzne príležitosti k spotrebe. Samotné nákupné miesta sa musia vysporiadať s dopadom digitalizácie, ale aj menším počtom koncentrovaných nákupných rozhodnutí. V neposlednej miere ekonomická situácia istých skupín obyvateľstva vplýva na štruktúru nákupných košíkov, preferencie akcií alebo privátnych značiek.

  Ktoré z týchto zmien vidíme na Slovensku a do akej miery? 


  Viac o rečníkovi

  Pripravenosť slovenského trhu na omnichannel

  Matěj Kapošváry, Chief Operating Officer, Shopsys

  Urýchlená digitalizácia sa silno dotýka i tradičných kamenných obchodníkov. Tí do digitálu prichádzajú vyzbrojení silnou značkou, poznaním zákazníka i veľkými rozpočtami. Za minulý rok vyrástli e-shopy veľkých kamenných hráčov o 100 %, čo je niekoľkonásobne viac ako celý online trh. I tieto čísla ukazujú, že dnes majú kamenní retaileri paradoxne väčšiu šancu byť hrozbou pre e-shopy ako kedykoľvek predtým, ale iba za predpokladu, že sa transformujú nielen na online predajcov, ale na omnichannel obchodníkov. O fenoméne omnichannel sa rozpráva na konferenciách už takmer celú dekádu, aká je však realita medzi slovenskými predajcami?

  Viac o rečníkovi

  Diskusný panel: Digitalizácia obchodných firiem.

  Martin BeháňCE Operations DirectorTesco

  Branislav ChmelaChief Operating OfficerDr.Max Slovakia

  Martin Podhradskýkonateľdm drogerie markt

  Andrea SlanáCountry ManagerAlza.sk

  Téma: Čo z toho, čo sa rýchlo naštartovalo v čase covidovej krízy, už navždy zmení nákupy zákazníkov a procesy vo firmách.


 • 11:00 – 11:30
  Prestávka na kávu, čaj a networking

 • 11:30 – 13:30
  B. AKÁ JE REÁLNA BUDÚCNOSŤ OBCHODU? (CHARAKTERISTIKA A PARAMETRE)

  Moderuje: Matej Cifra – Sajfa

  Udržateľná budúcnosť z pohľadu výrobcu

  Jannis Samaras, náčelník, Kofola

  Podstata udržateľného fungovania firmy nespočíva v podpore náhodných CSR projektov. Ide o zahrnutie princípov udržateľnosti do samotného business modelu firemného podnikania, aby z krátkodobého i dlhodobého hľadiska stala za udržateľnými opatreniami reálna ekonomika a dlhodobá konkurencieschopnosť. Ak firma nájde cesty, ako prospieť životnému prostrediu, krajine i ľuďom, a zároveň ešte ekonomicky prosperovať, vleje to do jej žíl novú krv a kolegom dodá energiu a vyšší zmysel ich práce. 

  Viac o rečníkovi

  Udržateľná budúcnosť z pohľadu obchodníka

  Lucia Klečková, Riaditeľka obchodného domu, IKEA Bratislava

  Cesta ku klimaticky pozitívnej budúcnosti počas jednej dekády - ako v IKEA inovujeme naše ikonické produkty, dodávateľský reťazec aj celý obchodný model s cieľom ponúknuť udržateľné produkty i služby.

  Viac o rečníkovi

  Depozitný systém: Od povinnosti k príležitosti

  Roman Postl, konateľ spoločnosti TOMRA Collection Slovensko, VP & Head of East Central Europe, TOMRA Collection Solutions

  Zálohovanie je prvým a dôležitým krokom smerom k budúcnosti bez zbytočného odpadu. Príbeh jedinej plastovej fľaše dostane od januára úplne nový rozmer a TOMRA Collection bude pre stovky tisíc zákazníkov v obchodoch spoľahlivým partnerom. Početné príklady zo zahraničia ukazujú, že efektívny a jednoduchý systém zálohovania aj vďaka recyklomatom TOMRA vytvára v spoločnosti úplne nový, pozitívny trend. Trend, ktorý pomocou inteligentných technológií, správnemu nastaveniu a najmä spolupráci pripraví pôdu pre recyklovanie a efektívnejšie nakladanie s odpadom. Predstavíme naše návrhy riešení v rámci zálohovania, prezradíme, ako fungujú naše systémy v zahraničí, ukážeme štatistiky a fakty a vysvetlíme, prečo by aj Slovensko malo ísť cestou cirkulárnej ekonomiky. My všetci spoločne budeme zálohovať a rovnako spoločne sa staneme recyklátormi. Privítajme systém zálohovania na Slovensku.

  Viac o rečníkovi

  Prečo Slovensko učíme, že #domanakupujem

  Dáša Juríková, riaditeľka odboru stratégie a rozvoja značky, Slovenská sporitelňa

  Zo Slovenska odíde 2,4 mld. eur ročne na nákupy v zahraničí (platby cez POS terminály a e-shopy). Z toho pred Vianocami viac ako 450 miliónov. Ako najväčšia banka na Slovensku sa Slovenská sporiteľňa rozhodla v čase krízy a Vianoc podporiť domácu spotrebu aktiváciou firiem a podnikateľov. Do hnutia #DOMANAKUPUJEM s cieľom podpory slovenskej ekonomiky sa za 2 mesiace zapojilo viac ako 1 500 firiem a takmer 50 % respondentov deklarovalo motiváciu k nákupom doma.

  Viac o rečníkovi

  Diskusný panel: Ako sa trendy predstavené v tomto bloku premietajú do fungovania obchodu?

  Martin Krajčovičpredseda predstavenstvaSAMO – Slovenská aliancia moderného obchodu

  Nadežda MachútováprezidentkaZväz obchodu SR

  Martin Mittnerpredseda predstavenstvaSlovenské združenie pre značkové výrobky

  Juraj Ottakomerčný riaditeľTOMRA Collection Slovensko

  + rečníci z bloku B

 • 13:30 – 14:30
  Pracovný obed, networking

 • 14:30 – 16:30
  C. AKO USPIEŤ NA BUDÚCOM MALOOBCHODNOM TRHU?

  Moderuje: Peter Šebo, PartnerTheMarketers.biz

  Ako skrátiť dodávateľský reťazec a zvýšiť podiel lokálnych potravín

  Stanislav Čajka, generálny riaditeľ, Terno

  Cesta od myšlienky do regálu je dlhá a lemovaná vysokými požiadavkami štátu a predpismi presahujúcimi požiadavky EU. Zvyšovať podiel lokálnych výrobkov je projekt pre obchodníkov, výrobcov a štát. Podpora a vzdelávanie lokálnych výrobcov je pritom nevyhnutnosť rovnako ako osveta zákazníkov – na pomoc od štátu sa nie je možné spoliehať. Znížiť náklady dodávateľov umožní flexibilita v logistike.

  Viac o rečníkovi

  Úspech založený na práci s využitím platobných dát

  Ondřej Knot, CEO, Dateio

  Michal Rajter, CEO, Panta Rhei

  Ako je možné využiť platobné dáta v marketingu? Čím ďalej väčšie percento platieb prebieha elektronicky a zanecháva tým za sebou dátovú stopu. Dnes však väčšinou ležia tieto dáta ladom v bankách. Pritom poskytujú veľmi cenný pohľad na správanie zákazníkov a môžu byť cennou „surovinou“ pre cielený, výkonnostný marketing. Card-linked marketing ponúka predovšetkým tradičným „brick & mortar” hráčom možnosť cielene oslovovať klientov podľa toho, kde skutočne nakupujú, a spojiť sa s nimi v „prestížnej digitálnej lokácii“ – v bankových aplikáciách.

  Viac o rečníkovi

  Cesta od planogramov v Exceli ku category managementu riadenému dátami

  Jana Pleskačová, špecialistka na merchandising, Iceland

  Keď sa retailer rozhodne prejsť od kreslenia plánogramov a floorplánov v exceli k sofistikovanému riešeniu, je to len začiatok cesty. Prečo sa v spoločnosti Iceland rozhodli práve pre systém Quant a aké sú výhody v porovnaní s inými systémami? Príspevok sa dotkne tiež toho, s akými problémami je nutné rátať pri mapovaní predajnej plochy a kreslení plánogramov. Aby ste to všetko zvládli, je predovšetkým dôležité si zachovať flexibilný prístup.

  Viac o rečníkovi

  Budúcnosť tradičného obchodu

  Iveta Schwarzová, prevádzková riaditeľka, COOP Jednota Galanta

  Cesta od producenta potravín k zákazníkovi môže byť rôznorodá. Pre zákazníka by mala byť najlepšia tá, ktorá je ekonomicky najefektívnejšia. Môže viesť cez tradičný obchod? Ktorý obchod je ešte tradičný? Je automatizácia v maloobchode výhodou len pre hypermarkety? Ako starnutie populácie ovplyvní tradičný maloobchod? Čas zákazníka, ktorý je jeho najväčším životným bohatstvom, záujem o zdravé potraviny a ekológiu môže byť nakoniec to, čo rozhodne.

  Viac o rečníkovi

  Kvalitné lokálne produkty si zaslúžia svoju ZNAČKU

  Zsolt Bindics, predseda predstavenstva družstva, GreenCoop

  Značka lokálnej potraviny je symbolom vierohodnosti. Je hodnotovým premostením medzi tvorcom a spotrebiteľom. Ak dôveruješ lokálnej potravine, tak veríš v to, že výrobca robil produkt tak poctivo, ako by si ho robil sám pre seba.

  Viac o rečníkovi

  Ako rásť vďaka emóciám a silnej značke

  Martin Mrva, Chief Marketing Officer, Dedoles

  Ako Dedoles vyrástol zo 100-tisícového e-shopu na 50-miliónovú značku za 8 rokov. Kedy je dobrý čas prejsť z performance kampaní na brand kampane a ako rozširovať marketingový mix? Prečo prvá TV kampaň Dedolesu nefungovala? Ako a prečo sme si zvolili koncept so škrečkami a ako teraz pomáhajú budovať značku na Slovensku, v Česku a v Slovinsku?

  Viac o rečníkovi

 • 16:30 – 18:00
  Priestor pre komerčné prezentácie a networking

 • 18:00 – 19:00
  Welcome Buffet

 • 19:00 – 20:30
  Galavečer

  spojený s odovzdaním slovenských cien Mastercard Obchodník roka 2020

  Večerom sprevádza: Matej Cifra - Sajfa

  Special Guest: Fragile

 • 20:30 – 22:30
  Dinner Buffet, Networking